Tektronix TCP0030A Current Probe, AC/DC, 1mA to 30 A, 120MHz, 150V, CAT2, 50 A, 2m, TCP Series
Our Part #21302.1
Mfr Part #TCP0030A
Tektronix TCP0030A
Tektronix
Our Part #21302.1
Condition:New
Mfr Part #TCP0030A
Quantity on Order:64
Manufacturer Lead Time :120 Days
Condition:New
Tektronix TCP0030A AC/DC Current Oscilloscope Probe
Brand:Ā Tektronix
Rental:Ā Yes
Maximum Current:Ā 30 A
Input Coupling:Ā AC/DC
Bandwidth:Ā 120 MHz
Maximum Input Voltage:Ā 150 V
Safety Rating:Ā CAT2
Cable Length:Ā 2 m
Series:Ā TCP Series
Dimensions:Ā 7.77 x 0.62 x 1.25"
Minimum Current:Ā 1 mA
Operating Temperature Range: 0-50°C
Peak Current:Ā 50 A
Relative Humidity Range:Ā 5-95%